Hrvatska muška rukometna reprezentacija osigurala je nastup u kvalifikacijama za nastup na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020. godine zahvaljujući 23-20 (11-11) pobjedi protiv aktualnog svjetskog prvaka Francuske u susretu posljednjeg kola skupine I drugog kruga natjecanja po skupinama.

Do važne pobjede Hrvatsku je predvodio Zlatko Horvat sa sedam golova i stopostotnom realizacijom, David Mandić je dodao četiri gola, dok je Marin Šego sakupio 10 obrana. U sastavu Francuske Melvyn Richardson je postigao pet pogodaka.

U dvoboj koji je Hrvatskoj mogao osigurati nastup u kvalifikacijama za Olimpijske igre u Tokiju 2020. godine, a Francusku zadržati u borbi za prvo mjesto u skupini obje su reprezentacije ušle pomalo usporeno. Stoga je gotovo čitavo prvo poluvrijeme proteklo u rezultatskoj ravnoteži. Francuska je imala prednost na samom početku, do 3-2 nakon prvih 10 minuta, da bi Hrvatska preko Muse i dva puta Horvata za samo minutu i pol s tri gola stigla do vodstva 5-3.

Prednost od dva gola razlike Hrvatska je čuvala do ulaska u posljednjih 10 minuta prvog poluvremena kada je bilo 10-8, no s dva gola N'Guessana i jednim Richardsona Francuska je preokrenula rezultat, ali je Horvat svojim petim golom iz isto toliko pokušaja poravnao na 11-11 što je bio i konačni rezultat prvog poluvremena.

Francuski izbornik Didier Dinart u drugo je poluvrijeme krenuo s potpuno izmijenjenom vanjskom linijom, u igru je uveo Mahea, Lagardea i Portea koji su čitavo prvo poluvrijeme prosjedili na klupi, ali to nije donijelo željeni efekt za aktualne svjetske prvake. Pokretljivom 5-1 obranom u kojoj je Duvnjak u ulozi prednjeg braniča odlično remetio protok lopte u francuskom napadu Hrvatska je uspijevala držati prednost da bi preko Vrankovića i Mandića u 48. minuti prvi put na susretu stigla do tri pogotka prednosti (19-16). Potom je i Horvat iz sedmerca povisio na 20-16 točno 10 minuta prije kraja te se već tada mogla nazrijeti pobjeda Hrvatske.

Francuzi su uzvratili golovima Richardsona i Portea za 20-18, ali da se ne bi još približili pobrinuo se Šipić sjajnim golom iz okreta sa šest metara za 21-18, da bi Štrlek s lijevog krila zabio i za 22-19 četiri minute prije kraja. Konačnih 23-20 postavio je Vida 20 sekundi prije kraja dvoboja.

Hrvatska je sa šest bodova osigurala treće mjesto u skupini te će u subotu od 20.30 sati u Herningu igrati za peto mjesto protiv trećeplasirane reprezentacije iz skupine II, a kako će nastup u kvalifikacijama za OI osigurati sastavi koji završe među sedam najboljih na ovom SP, taj dvoboj neće imati rezultatski značaj.

Francuska je, pak, natjecanje u skupini završila sa sedam bodova te će najvjerojatnije zauzeti drugo mjesto, na prvo može samo ukoliko Španjolska u posljednjem dvoboju skupine svlada Njemačku s više od osam golova razlike, pa će u polufinalu u petak u Hamburgu gotovo sigurno igrati protiv pobjednika skupine II koji će biti poznat nakon utakmice Danska - Švedska.

HRVATSKA: Šego, Stevanović; Duvnjak 1, Stepančić, Vida 1, Horvat 7 (3), Karačić 2, Blažević, Štrlek 2, Musa 2, Mandić 4, Slišković, Vranković 3, Šipić 1, Bičanić, Bećiri

FRANCUSKA: Dumoulin, Gerard; Remili 2, Lagarde 1, Richardson 5 (4), Mem 1, N. Karabatić, Mahe, Grebille 2, N'Guessan 3, Abalo 3, Guigou, L. Karabatić, Fabregas 2, Dipanda, Porte 1

SEDMERCI: Hrvatska 3/3, Francuska 4/4

ISKLJUČENJA: Hrvatska 4 minute, Francuska 2 minute

Červar: Dobili smo i europskog i svjetskog prvaka, a završnicu nećemo vidjeti

Eto dobili smo na ovom prvenstvu i aktulanog europskog prvaka Španjolsku i večeras svjetskog prvaka Francusku, ali šta to vrijedi kada ne idemo u polufinale, kazao je izbornik rukometaša Lino Červar nakon pobjede nad Francuskom u Koelnu.

Hrvatski rukometaši pobijedili su Francusku sa 23-20 (11-11) u posljednjem dvoboju grupne faze odigranom u srijedu u Koelnu, a naša je reprezentacija tako osigurala treću poziciju u skupini I, koja joj donosi utakmicu za peto mjesto na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj i Danskoj.

"Mi smo danas bili bolji od Francuza, a obrana je bila sjajna, gusta i neprobojna. Primili smo samo 20 glova od Francuza, 19 od Španjolaca i 22 od Nijemaca, što je dokaz da smo na ovom natjecanju igrali obranu koja je naš zaštitini znak. Žao mi je što nismo u polufinalu, uzeli su nam to polufinale, to su i danski suci priznali. Ispali smo samo za jedan gol, uz nekoliko sudačkih previda. Neka me kazne, žalit ću se svim mogućim sudovima, ali istinu moram reći", kazao je Červar.

Ostvaren je cilj postavljen prije prvenstva, a tp je plasman među sedam prvoplasiranih koje će u travnju 2020. godine igrati kvalifikacije za Olimpijske igre u Tokiju.

"Utamica je bila vrlo čvrsta, pokazali smo zajedništvo i dokazali smo da nam je mjesto među prvih sedam reprezentacija svijeta. Naravno da ćemo u budućnosti imati problema, imamo četvoricu igrača koji su ozlijeđeni i nisu ovdje, ali ja moram zahvaliti igračima iz drugog plana Šipiću, Vrankoviću i Mandiću koji su dali vrhunske partije danas. Izgubili smo od Brazila jer nismo dali sto posto, to nas je koštalo polufinala,no nemojte potcjenjivati Brazilce jer ima puno ljudi koji nas blate u medijima, a to ovi momci nisu zaslužili".

Mladi Jakov Vranković zabio je tri gola na utakmici i borio se kao lav u obrani.

"Igrali smo odličnu obranu, rijetko tko se može pohvaliti da je Francuzima dopustio samo 20 golova, 9 u prvom poluvremenu. Utakmica protiv Brazila nas je koštala polufinala i borbe za medalje i šta nam sad vrijedi što smo dobili i svjetske i europske prvake". izjavio je Vranković, igrač Tatabanye.

Francuski izbornik Didier Dinart pohvalio je Hrvatsku.

"Nije ovo bila naša večer, nismo bili ni blizu stopostotnog angažmana. Možda razlog leži u tome što smo prije dva dana osigurali polufinale, a Hrvatski su bili puno motiviraniji jer su mogli ostati bez Olimpijskih igara. Hrvatska je pobjedila jer je bila borbenija", kazao je Dinart.