Ispunili su košarkaši Pule 1981 obećanje dato navijačima prije susreta 13. kola Prve lige 2017/18, ostavili su zadnje atome snage na parketu Doma sportova Mate Parlov i nakon uzbudljivih 40 minuta svladali četvrtoplasirani Rudeš konačnim rezultatom 69:65.

Specijalna gošća utakmice bila je pulska stolnotenisačica Dina Pervan, za koju je uspješno odrađena akcija sakupljanja humanitarne pomoći za liječenje od sarkoma, a Puležani su se ponovo pokazali kao veoma senzibilni ljudi: "Zahvaljujemo se od srca svim navijačima i ljubiteljima košarke, vjerujemo da su svi, unatoč dramatičnom susretu, uživali u ovoj dvostrukoj pobjedi, a s Dinom smo se dogovorili, s obzirom na to da nam je donijela sreću, da ubuduće mora biti naša redovna gošća na domaćim utakmica" - izjavio je nakon susreta sportski direktor Pule 1981 Leo Krizman.

No, početak susreta nije nikako dao naslutiti "happy end" za domaće, koji su, konačno u kompletnom sastavu, pred svojim navijačima susret otvorili krajnje nervozno te dozvolili gostima iz Zagreba da tricama Zubića i Cvetkovića ekspresno pobjegnu na +10 (3:13). Nakon time-outa Bijeloplavi konsolidiraju svoje redove, do kraja četvrtine dolaze na -2 (15:17), a u 11. minuti tricom Kyrona Andersona prvi puta i preuzimaju vodstvo (20:19). Do poluvremena se momčadi izmjenjuju u minimalnom vodstvu, a na veliki odmor se odlazi pri rezultatu 31:35 za Rudeš.

Nastavak Puležani otvaraju suprotno svim planovima, Zagrepčani u dvije minute rade seriju 0:9 i bježe na neugodnih +13 (31:44), a u 25. minuti imaju i najveću prednost na utakmici, +14 (34:48). Situacija u tim trenucima nije izgledala ni najmanje dobro za pulene trenera Branimira Pavića, košarkaši Rudeša su dominirali u skoku, imali previše drugih napada i kažnjavali svaku grešku domaćih.

U posljednju dionicu Bijeloplavi su ušli "na glavu", odlučni da ne razočaraju svoje navijače, na krilima kojih su, korak po korak, počeli smanjivati prednost gostiju. Presingom po cijelom terenu tjerali su košarkaše Rudeša na ishitrene završnice i u 35. minuti ponovo preuzeli vodstvo (58:56). Slijedi serija grešaka s obje strane, košarkaši Pule 1981 nisu uspijevali prelomiti susret i u posljednjih 60 sekundi ulazi se kod rezultata 62:62. A tada Puležani ubacuju u brzinu više: prvo Anderson polaže za 64:62, nakon toga Mirko Marić krade loptu Mariju Galiću koji ga zaustavlja nesportskom osobnom pogreškom, Marić zabija jedno od dva slobodna bacanja, nakon čega Bijeloplavi brane još dva napada gostiju i s linije slobodnih bacanja (Anderson, Marić) bježe na +5 (67:62) 12 sekundi prije sirene. U završnici Štirijan košem i dodatnim slobodnim bacanjem smanjuje na 67:65, no Anderson je još jednom precizan s linije slobodnih bacanja i zasluženo slavlje u Domu sportova može početi.

"Ova nam je utakmica dokaz da na trenutke zaista možemo jako puno, angažiranošću u obrani vratili smo se s -14" - riječi su Saše Gligorovića, najboljeg asistenta Pule 1981 (7) koji dodaje "budemo li se držali uputa trenera, trenirali kao do sada te ako anuliramo nepotrebne oscilacije u igri u stanju smo pomrsiti račune svima".

Kyron Anderson odnio je titulu najboljeg igrača susreta s 26 koševa (8/12 za 2, 1/1 za 3 i 7/8 s linije slobodnih bacanja), Vedran Pušić dodao je 12, Marin Đugum 10 uz 6 skokova, dok je Mirko Marić postigao 8 poena. Strijelce Rudeša predvodili su Ivan Zubić sa 17 te Mario Galić s 14 postignutih koševa. Sljedeći vikend je slobodan za hrvatske prvoligaše zbog Final Eighta Kupa Krešimira Ćosića, a Puležani u sljedećem kolu gostuju u Rijeci kod Kvarnera 2010 koji je sinoć poražen na gostovanju u Ludbregu od Grafičara.

PULA 1981 – RUDEŠ 69:65 (15:17, 16:18, 12:18, 26:12)

Pula 1981: Perdija, Marić 8, Malagić, Blažević 2, Anderson 26, Gligorović 2, Božić 2, Grašo 1, Đugum 10, Rakić 6, Dojkić, Pušić 12; trener: Pavić.

Rudeš: Jurički, Zebić 17, Jurić 2, Galić 14, Štrijan 7, Nakić-Vojnović 5, Cvitković 13, Ljubičić 4, Buzjak, Meštrović 3, Hofman; trener: Ličina, izvijestili su iz Pule 1989. (iPress)