U hrvatskom turizmu za sada ne osjećamo minuse zbog koronavirusa, ali je buking blago zaustavljen, što je bilo normalno i za očekivati, kazao je na Vladi u četvrtak ministar turizma Gari Cappelli, napominjući da se trenutno najveća otkazivanja događaju u segmentu poslovnog i kongresnog turizma za ožujak.

"Daljnje širenje koronavirusa u Hrvatskoj i ostatku Europe teško je projicirati, ali za očekivati je da će se odraziti na turističke rezultate prvog kvartala, iako ne previše, jer je u tom kvartalu i inače turistički promet slabiji, a udjel u ukupnim godišnjim prihodima od turizma oko pet posto", ocijenio je na Vladi Cappelli.

Iznio je podatke da je u Hrvatskoj trenutno oko 24,5 tisuća turista, što je slično kao lani, a da se pad vidi s azijskih tržišta, posebice iz Kine, čijih je turista u veljači bilo oko dvije tisuće ili 60 posto manje nego u istom mjesecu prošle godine. No, kako ih je u siječnju ove godine bilo gotovo četiri tisuće ili 70 posto više, Cappelli kaže da je turizam sada ukupno otprilike na nuli s tog tržišta u odnosu na rezultate prošle godine u isto vrijeme.

Istaknuo je i da u vezi ukupnog turističkog fizičkog i financijskog prometa u prva tri mjeseca ove godine zbog situacije s virusom ne očekuje veći negativni utjecaj, osim na već spomenuti segment poslovnog i kongresnog turizma u ožujku.

"Uskrs je ove godine ranije, početkom travnja, što uvijek kada je ranije ne daje pravu sliku onoga što će se događati u turističkoj sezoni. Ove će se godine ta prava slika pokazati tek oko prvosvibanjskih praznika, kada je i inače najveći dolazak talijanskih turista koji, kao i Slovenci i Nijemci, tada te praznike spajaju s još nekima u svojim zemljama", ocijenio je Cappelli.

Buking za ljetnu 'špicu' stabilan s malim rastom

Važnim je izdvojio i što se u zadnje dvije godine vidi trend 'last minute' rezervacija u svibnju za ljetnu 'špicu', a za koju trenutno u Hrvatskoj, kako je naglasio, još nema nikakvih otkaza, nego se čak na nekima od važnijih tržišta, poput Njemačke i Velike Britanije bilježi stabilna potražnja s malim rastom u odnosu na isto vrijeme 2019. godine.

Prema podacima iz Ministarstva turizma i eVisitora, u Hrvatskoj je od početka ove godine do jučerašnjeg datuma (26. veljače) bilo 482 tisuće turista ili 2,7 posto više nego u istom razdoblju 2019., dok je turističkih noćenja bilo gotovo 1,3 milijuna ili 5,4 posto više.

Prerano je procjenjivati što će biti na ljeto u glavnoj turističkoj sezoni

Osim turizma, prva financijska "žrtva" koronavirusa mogao bi biti državni proračun koji je na prihodnoj strani orijentiran na PDV, a time i na potrošnju stranih turista, piše u četvrtak Večernji list.

Prema planu, ova bi godina od PDV-a trebala donijeti državnom proračunu oko 56 milijardi kuna, prva dva mjeseca dotok novca u proračun bio je čak i nešto bolji od plana, no ožujak bi mogao donijeti prve znatnije minuse uspori li ili zastane turistička potrošnja. Turizam i prateća potrošnja, prema satelitskoj bilanci, čine oko petine hrvatskog BDP-a, navodi dnevnik.

"Sad je manje-više izvjesno da će predsezona imati popriličnih posljedica, no prerano je procjenjivati što će biti na ljeto u glavnoj turističkoj sezoni" komentira Željko Lovrinčević, analitičar Ekonomskog instituta.

Zanimljivo je da su izvještaji konkurentskih turističkih zemalja o koronavirusu sramežljivi, ali čak i prije nego što se virus razbuktao na sjeveru Italije, Europa je zabilježila evidentno smanjenje turista iz Azije. Suzdrže li se europski građani iz zasad nerizičnih europskih država od putovanja, hrvatski bi minusi mogli biti velik.

Ovisno o širenju virusa i tijeku bolesti, moguće je da će u početku biti dosta otkazivanja putovanja, ali sve bi se to kasnije moglo nadoknaditi preko tzv. last minute aranžmana. Talijani čine oko 12 posto stranih turista u Hrvatskoj, odlični su potrošači, tako da je njihov udio u domaćem prometu od turizma još i veći.

"Moguće je da će turistička branša imati neke gubitke, ali to je priroda te rentne djelatnosti i svi koji ulažu u turizam moraju računati s neplaniranim rizicima. Ne bi smjelo doći do nacionalizacije gubitaka u turizmu jer se izgubljeno u jednom kvartalu ili godini može nadoknaditi u idućem", upozorava Lovrinčević.

Kako zaštita zdravlja građana mora imati prioritet pred mogućem nepovoljnim ekonomskim posljedicama, Lovrinčević očekuje nešto veći deficit s kojim će se financirati troškovi vezani uz koronavirus, donosi Večernji list.

(Hina)