Britanski konzervativci imat će apsolutnu većinu u novom sazivu britanskog parlamenta, što će premijeru Borisu Johsnonu omogućiti da provede brexit 31. siječnja kako je i obećao, pokazuju izlazne ankete objavljene nakon zatvaranja birališta.

Projekcije sugeriraju da će konzervativci osvojiti 368 mandata, 50 više nego na izborima prije dvije godine. Britanski parlament ima 650 zastupnika.

"Nadam se da ćete večeras slaviti", napisao je Johnson u elektronskoj poruci članovima stranke. "Vi ste iznijeli ovu kampanju. Bez vas ovo ne bi bilo moguće".

"Ovo je fantastična pobjeda Konzervativne stranke i Borisa Johnsona", komentirao je donedavni predsjednik parlamenta John Bercow. "Johnsonu se potpuno isplatila kocka s izborima. Ovo je aposlutno dramatična pobjeda".

Laburistima bi trebao pripasti 191 mandat, što je gubitak 71 mandata u odnosu na 2017. godinu.

To je njihov najgori rezultat od 1935. godine.

"Vidjet ćemo rezultate ujutro i onda će se donositi odluke", kazao je laburistički ministar financija u sjeni John McDonnel. Novinari su ga prethodno pitali je li ovo kraj Jeremyja Corbina na čelu stranke.

Škotskoj nacionalnoj stranci pripast će 55 mandata, a liberalnim demokratima 13.

Škotska premijerka Nicola Strugeon zadovoljna je stranačkim rezultatom jer je SNP izgubio samo četiri od 59 izbornih jedinica u Škotskoj.

Rezultate na nacionalnoj razini, međutim, nazvala je "strašnim".

Stranka za Brexit Nigela Faragea ostala je bez mandata.

Izlazne ankete proveo je Ipsos za BBC, Sky News i ITV.

Službeni rezultati trebali bi početi dolaziti tijekom noći, a potpuni se rezultati očekuju u petak oko podneva.

BBC napominje kako su se izlazne ankete posljednjih godina pokazale vrlo točnim. Prije dvije godine točno su predvidjele da u parlamentu nitko neće imati većinu, a 2015. pogođena je pobjeda konzervativaca.

Premijer Boris Johnson kampanju je fokusirao samo na jedno pitanje - završetak brexita 31. siječnja.

Njegov glavni suparnik, vođa laburista Jeremy Corbyn biračima je nudio novi referendum u slučaju pobjede.

Nakon objave izlaznih anketa Francuska zadovoljna, laburisti razočarani, funta ojačala

Francuska je u četvrtak navečer, sa susreta na vrhu europskih čelnika u Bruxellesu, izrazila zadovoljstvo prvim rezultatima izlaznih anketa rekavši da će pobjeda Borisa Johnsona na parlamentarnim izborima u Velikoj Britaniji "razjasniti situaciju" u vezi s dogovorom o Brexitu.

Pobjeda konzervativaca će "razjasniti situaciju" u vezi s dogovorom o Brexitu i "omogućiti jasnu većinu" u britanskom parlamentu koji se treba o njemu očitovati, komentirala je francuska državna tajnica za europska pitanja Amelie de Montchalin.

Drugi čovjek britanskih laburista John McDonnell ocijenio je u četvrtak "krajnje razočaravajućim" težak poraz svoje stranke na parlamentarnim izborima, potvrdi li se konačnim rezultatima, pripisavši ga "zamoru Brexitom" u vezi s kojim su laburisti bili neodlučni.

"Čini se da je tema Brexita prevladala, to je velikim dijelom zamor Brexitom. Ljudi već jednom žele završiti s tim", rekao je McDonnell za Sky News, komentirajući izlazne ankete.

"To znači da će se Brexit dogoditi 31. siječnja", istaknuo je Tony Travers, stručnjak Londonske škole ekonomije.

Financijska tržišta su nakon prvih procjena da je Boris Johnson osvojio 'udobnu' većinu reagirala rastom vrijednosti britanske funte.

Funta je u četvrtak zabilježila najveći rast vrijednosti prema dolaru od svibnja 2018. i prema euru od srpnja 2016.

Oko 23.00 sata po srednjoeuropskom vremenu funta je skočila za 2,34 posto prema dolaru, na 1,3469 dolara i za 1,93 posto prema europskoj valuti, na 82,97 penija za euro.

Tržište reagira na "moguću veliku pobjedu konzervativaca koja Borisu Johnsonu daje mandat za uspješan završetak Brexita", komentirao je Shaun Osborne, zadužen za devizna tržišta u Scotiabanku.

No čista pobjeda mogla bi ga "potaknuti da zauzme krut stav u pregovorima s EU-om", istaknuo je. Pojavi li se opet mogućnost Brexita bez dogovora, "to će ponovo utjecati na funtu", upozorio je.

Boris Johnson je htio ove izbore, treće u zadnje četiri godine, kako bi zemlju izvukao iz krize zvane Brexit koja je oštro podijelila zemlju nakon referenduma 2016. na kojemu se 52 posto glasača izjasnilo za izlazak iz EU-a.

Pedesetpetogodišnji čelnik koji je dužnost preuzeo u srpnju predstavljajući se kao spasilac Brexita, nije mogao u parlamentu progurati dogovor koji je postigao s Bruxellesom jer nije imao većinu u Zastupničkom domu.

 

(Hina)