Hrvatska rukometna reprezentacija ostala je bez izgleda za plasman u polufinale svjetskog prvenstva u Njemačkoj i Danskoj nakon što je u drugom susretu skupine I u Koelnu nakon velike drame izgubila od Njemačke sa 21-22 (11-11).

Hrvatska uoči zadnjeg kola protiv Francuske ima tri boda manje od Francuza i Nijemaca i više ih ne može dostići. Sada nam predstoji borba za plasman među sedam najboljih kako bi izborili kvalifikacije za Olimpijske igre 2020. godine.

Nakon šokantnog poraza od Brazila, hrvatski rukometaši su pronašli snagu kako bi odigrali jednu mušku utakmicu protiv domaćina prvenstva i samo su nas nijanse dijelile od slavlja. Bila je to prava ratnička i čvrsta utakmica s malo golova. Velika drama i igra živaca u kojoj su domaćini slavili pred skoro 20.000 gledatelja.

Ako je našim rukometašima Francuska 'crna mačka', onda smo mi to sigurno Njemačkoj. Pobijedili smo ih u oba finala u kojima smo s njima igrali i oba je puta izbornik bio Lino Červar. Bili smo bolji u finalu Svjetskog prvenstva u Portugalu 2003. godine (34-31) te u finalu Olimpijskih igara u Ateni 2004. godine (26-24). Od devet međusobnih utakmica izgubili smo samo dvije, ali mi smo dobili sve utakmice koje su o nečemu odlučivale. Činilo se kako bi i u Koelnu mogli do pobjede, ali nažalost nismo uspjeli.

Za razliku od dvoboja protiv Brazila, Hrvatska je odlično ušla u utakmicu protiv favoriziranih Nijemaca. Poveli smo 2-0 i 3-1, Njemačka je potom uzvratila s tri gola u nizu za prvo vodstvo na utakmici (4-3). U 13. minuti smo ponovo imali dva pogotka viška (6-4), ali se Njemačka vratila serijom 4-1 i stigla do nove prednosti (8-7). Sredinom prvog dijela izgubili smo ritam i upali u krizu. Od 15. do 26. minute zabili smo samo jedan gol, srećom Marin Šego je odlično branio pa se domaćin nije previše odvojio (8-10). Njemačka je tada ostala bez dva isključena igrača što je Hrvatska sjajno iskoristila i serijom 3-0 stigla do vodstva 11-10. Do kraja poluvremena Njemačka je izjednačila.

Nastavak susreta nije dobro počeo. Mučili smo se, imali smo velikih problema u napadu, a u obrani smo popustili. U 40. minuti Njemačka je otišla na +2 (15-13), a pet minuta kasnije i prvi put na utakmici na tri gola prednosti (18-15). Činilo se kako će Njemačka u tim trenucima prelomiti utakmicu, no 'Kauboji' su se čudesno vratili.

Štrlek je vratio nadu smanjivši na 16-18, 12 minuta prije kraja. U idućem napadu Šego je skinuo 'zicer', a Šipić spustio na minus jedan (17-18). U 52. minuti mogli smo izjednačiti, ali je Musa zapucao kontru. Nakon još jedne Šegine obrane dobili smo novu priliku i Šipić je zabio za 18-18. Fantastični Šego svojom devetom obranom gurnuo nas je u priliku i da povedemo što je iskoristio Vranković zabivši za 19-18 šest minuta prije kraja utakmice.

Fabian Wiede je prekinuo njemački post koji je trajao čak 10 minuta. No, Šipić nas je vratio u novo vodstvo. Fath je zabio za 20-20 tri minute prije kraja, a nakon našeg promašenog napada Pekelr je iz kontre doveo domaćine u vodstvo 21-20. Nažalost, u idućem napadu Štrleku je suđeno probijanje i Njemačka je imala napad za pobjedu kojeg je s krila realizirao Gensheimer za vodstvo 22-20 40 sekundi prije kraja. Horvat je smanjio brzim golom, a za više od toga nije bilo vremena.

Njemačku su do pobjede predvodili Fabian Wiede sa šest golova, te Uwe Gensheimer sa četiri gola, dok su u hrvatskim redovima najefikasniji bili Manuel Štrlek i Igor Karačić sa po četiri gola, Marini Šipić je dodao tri gola, a Šego je sakupio devet obrana.

Sada nam predstoji borba za plasman među sedam najboljih kako bi izborili plasman na kvalifikacijski turnir za Olimpijske igre 2020. godine. Kvalifikacije će izboriti sedam najboljih sa SP-a, pa je važno da 'kauboji' osvoje treće mjesto u skupini kako bi osigurali plasman među šest najboljih.

Hrvatska će, ako izgubi i od Francuske, ostati na četiri boda, koliko sada ima i Španjolska, a 'Furija' će u zadnjem kolu igrati protiv Njemačke. Do četiri boda može i Brazil ako pobijedi Island. U tom slučaju zatvorio bi se krug od tri reprezentacije od četiri boda, a zbog gol-razlike u međusobnim duelima, Španjolci bi uzeli treće mjesto, a Hrvatska bi zauzela četvrto mjesto i potom igrala za sedmo mjesto protiv četvrtoplasirane ekipe iz druge skupine.

Ako Hrvatska i Španjolska same budu imale po četiri boda, treće mjesto će osvojiti 'kauboji' zbog boljeg međusobnog duela iz prve faze natjecanja.

NJEMAČKA - HRVATSKA 22-21 (11-11)

NJEMAČKA: Heinevetter, Wolff; Gensheimer 4, Lemke, Wiencek 1, Wiede 6, Pekeler 3, Weinhold, Strobel, Fath 2, Groetzki, Hafner 2, Musche, Bohm 2, Kohlbacher 2, Drux

HRVATSKA: Šego, Stevanović; Duvnjak 2, Stepančić 2, Vida, Horvat 2, Karačić 4 (1), Blažević, Štrlek 4, Musa 2, Cindrić, Mandić 1, Slišković, Vranković 1, Šipić 3, Bičanić

Sedmerci: Njemačka 3 (2), Hrvatska 2 (1)

Isključenja: Njemačka - 10 minuta, Hrvatska - 8 minuta