Katastrofalan požar koji je zahvatio sjevernu Kaliforniju nastavlja u subotu harati tim dijelom Amerike nakon što je u petak odnio živote dvojice vatrogasaca, uništio stotine kuća i iz domova potjerao tisuće preplašenih stanovnika.

Snažni vjetrovi pretvaraju šumske požare u "vatrena tornada" koja čupaju stabla i prevrću automobile, kažu dužnosnici.

Na terenu je oko 3400 vatrogasaca, a iz zraka se helikopterima i specijalnim zrakoplovima nastavlja gašenje oko 19,500 hektara područja zahvaćenih vatrenom stihijom oko Reddinga, grada s 90.000 stanovnika.

"Ovo su vrtlozi vatre, doslovce govorimo o vatrenim tornadima", rekao je zapovjednik vatrogasaca Ken Pimlott. "Čupaju stabla, prevrću automobile, odnose dijelove cesta", dodao je.

Više od 38.000 stanovnika Reddinga i okolnih manjih mjesta u okrugu Shasti bilo je prisiljeno napustiti domove nakon što se požar u četvrtak proširio, uništivši 500 kuća.

U pokušaja obuzdavanja vatrene stihije poginuli su vatrogasac i vozač buldožera.

Širenju požara pogoduju visoke temperature i niska vlažnost zraka.

Isti se vremenski uvjeti očekuju i tijekom idućeg tjedna, kazao je direktor kalifornijskog CalFirea, Ken Pimlott. "Još smo daleko od potpunog gašenja požara", rekao je.

Kaliforniju su u listopadu 2017. zahvatili veliki šumski požari, a u prosincu i "Thomas", jedan od najgorih u njezinoj povijesti.

Nakon smrtonosnih poplava Japan na udaru tajfuna

Snažan tajfun u subotu brzo napreduje prema zapadu Japana, koji je početkom srpnja pogodilo i katastrofalno nevrijeme s poplavama, zbog čega su vlasti pozvale na preventivnu evakuaciju uoči njegova dolaska koji se očekuje tijekom večeri ili u nedjelju.

Tajfun Jongdari, praćen vjetrom koji doseže brzinu od 180 km/h, očekuje se na Honšuu, najvećem otoku u japanskom arhipelagu, u subotu navečer ili u nedjelju rano ujutro, priopćila je japanska meteorološka služba.

Na televizijskim snimkama mogli su se vidjeti visoki valovi koji zapljuskuju stjenovitu obalu u Shimodi, jugozapadno od Tokija, drveće koje se savija pred naletom vjetra i jaka kiša.

Jongdari će u nedjelju stići u Chugoku, područje na zapadu zemlje gdje su neobično jake kiše početkom srpnja prouzročile poplave i odrone u kojima je život izgubilo oko 220 ljudi. Više od 4.000 preživjelih još su u skloništima, a mnogi stanovnici žive u svojim oštećenim kućama.

Vlasti su prije dolaska tajfuna upozorile stanovnike na opasnost od jakih pljuskova, klizanja terena, silovitih udara vjetra i visokih valova. Pozvale su na evakuaciju iz opreza.

Vlasti u Shobari, u prefekturi Hirošimi, naredile su preventivnu evakuaciju oko 36.400 stanovnika.

"Premda ovdje nije bilo kiše, naredili smo evakuaciju prije mraka", rekao je za AFP gradski čelnik Masaharu Kataoka. Televizije su objavile snimku zaposlenika i stanovnika koji žurno slažu vreće s pijeskom radi zaštite od poplave.

U Kureu, također u prefekturi Hirošimi, za oko 6.380 stanovnika upućen je poziv na evakuaciju, navode japanska glasila.

Dosad je otkazano više od 410 letova na domaćim linijama zbog približavanja tajfuna, a trajektne veze između Tokija i susjednih otoka u prekidu su zbog visokih valova, pišu japanski mediji.

Poplave koje su početkom srpnja zahvatile Chugoku najveća je katastrofa koju je zadnjih desetljeća u Japanu prouzročilo olujno nevrijeme.

Japan, u kojemu je trenutačno sezona tajfuna, redovito je na udaru velikih oluja u ljeto i u jesen.

(Hina/foto: EPA/NWCG)