Francuski predsjednik Emmanuel Macron izjavio je u nedjelju navečer kako je "vrlo ponosan" na nacionalni nogometni tim koji je u nedjelju osvojio prvo mjesto na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Moskvi.

"Tražio sam od njih samo jednu stvar", kazao je Macron govoreći o susretu s nacionalnom nogometnom vrstom uoči odlaska na Svjetsko nogometno prvenstvo u Rusiji. "Drugu zvijezdu", kazao je Macron misleći na drugi naslov svjetskog prvaka.

"Ja sam jako, jako ponosan na njih i mislim im to reći", kazao je Macron.

Francuski predsjednik imao je također samo riječi pohvale i za hrvatski tim koji je osvojio drugo mjesto na Mundijalu, kazavši da je "vrlo ponosan i na hrvatski tim, koji igra veličanstven nogomet".

Američki predsjednik Donald Trump čestitao je Francuskoj na osvajanju prvog mjesta na Svjetskom nogometnom prvenstvu i pobjedi u finalu, kazavši da francuski tim igra "izvanredan nogomet".

"Čestitke Francuskoj koja je pokazala izvanredan nogomet, na njezinoj pobjedi na Svjetskom nogometnom prvenstvu", napisao je na Twitteru Trump par minuta nakon završetka finalne nogometne utakmice u Moskvi.

"Uz ostalo, čestitke i predsjedniku Putinu i Rusiji na organizaciji doista genijalnog svjetskog prvenstva, jednog od najboljih", napisao je Trump u svojoj poruci uoči svog sutrašnjeg prvog bilateralnog susreta s Vladimirom Putinom u Helsinkiju.

Američki predsjednik čestitao je i Hrvatskoj na osvajanju drugog mjesta na Svjetskom nogometnom prvenstvu istaknuvši da je u Moskvi odigrano "izvanredno finale".

Francuska na ulicama slavi pobjedu na Svjetskom nogometnom prvenstvu

Nakon pobjede u finalnoj utakmici protiv Hrvatske 4-2, cijelom Francuskom širi se eksplozija veselja, a milijuni nogometnih navijača bučno slave veliki uspjeh i osvajanje titule najboljih na svijetu.

U Parizu su Elizejske poljane prepune ljudi koji slave. I prije 20 godina milijun ljudi je slavilo prvi naslov svjetskih prvaka na "naljepšoj aveniji na svijetu".

Oko 90.000 ljudi okupilo se u fan zoni u blizini Eiffelovog tornja kako bi gledali meč na velikim ekranima, pjevala se Marseljeza, trubilo i mahalo brojnim zastavama trikolora. Vatromet i petarde odjekivale su nakon osvojene pobjede zajedno s automobilskim trubama.

"Pobijedili smo, pobijedili", skandirala je masa u pariškoj fan zoni, a zvonik crkve Notre-Dame zvonjavom je također oglasio pobjedu.

Od "fan zone" Eiffelovog tornja do središta gradova Lillea, Lyona, Strasbourga i Marseillea preko stadiona u Bordeauxu i trgova malih gradova, milijuni navijača su se nakon kraja utakmice prepustili slavlju i veselju.

Francuske vlasti su diljem zemlje rasporedile 110.000 pripadnika policijskih snaga zbog potreba sigurnosti. Samo u Parizu je raspoređeno više od 4000 policajaca dok Francuska još živi pod terorističkom prijetnjom.

U Francuskoj se tako produžio slavljenički vikend, nakon subote kada je obilježen državni praznik, Dan pada Bastilje i održana vojna parada.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron je na moskovskom stadionu Lužnjiki sa suprugom Brigitte pratio utakmicu. Ranije tijekom dana je razgovarao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom kojem je čestitao na odličnoj organizaciji prvenstva i dodao da je "došao po pehar".

Francuski tv kanali prikazuju scene slavlje iz Marseillea i diljem juga Francuske, dok navijači koji su u Moskvi bodrili svoju nogometnu vrstu, zajedno s predsjednikom Macronom i njegovom suprugom, plaču od sreće.

Francuski izbornik Didier Deschamps bio je pun hvale za svoju momčad unatoč znakovima nervoze na početku susreta i nekoliko propuštenih prilika tijekom meča.

"Ovo je stvarno prekrasno. Veličanstveno. Nismo odigrali veliku utakmicu, ali smo pokazali jaku mentalnu kvalitetu", rekao je izbornik.

Teško pogođena valom džihadističkih atentata u kojem je ubijeno 246 osoba od 2015., Francuska je doživjela ovo Svjetsko prvenstvo kao blaženstvo nakon godina tjeskobe.

Dvadeset godina nakon epopeje iz 1998. i osvajanja titule svjetskih prvaka, 23 'plavih' koji su u Rusiji osvojili naslov prvaka, od kojih je njih 14 podrijetlom iz Afrike, izjavili su "da su ponosni što su Francuzi".