Dioničari pulskog brodogradilišta Uljanik u petak su na izvanrednoj glavnoj skupštini odlučili o dokapitalizaciji, odnosno povećanju temeljnog kapitala od 180 do najviše 302,22 milijuna kuna, a traži se i strateški partner za to brodogradilište.

Istodobno, kako se čulo, očekuje se da će budući vlasnik, odnosno strateški partner Uljanika uložiti oko sto milijuna eura

Dosad su pisma namjere o ulaganju u Uljanik pokazali Danko Končar odnosno njegova tvrtka Kermas energija i talijanska Palumbo Grupa, dok su talijansko brodogradilište Fincantieri iz Monfalconea i nizozemska Damen Grupa u obilasku pulskog škvera te službeno još nisu poslali pisma namjere.

Današnjom odlukom skupštine Uljanika "blagoslovljeno" je povećanje temeljnog kapitala tvrtke od 180 milijuna kuna do najviše 302,22 milijuna kuna, bez obveze objavljivanja ponude za preuzimanje. Temeljni kapital tako bi se sa 100,69 milijuna kuna mogao povećati na najviše 402,91 milijun kuna. Povećanje temeljnog kapitala provelo bi se uplatom u novcu izdavanjem najmanje 6 milijuna do najviše 10,07 milijuna novih redovnih dionica na ime, pojedinačne nominalne vrijednosti 30 kuna.

"Vlada Republike Hrvatske dala je punu podršku Uljanik Grupi i odobrila državno jamstvo za kreditno zaduženje u visini traženih 96 milijuna eura jer jedino dugoročno rješenje za opstanak Uljanik Brodogradilišta d.d. jest postupak restrukturiranja", kazao je predsjednik Uprave Uljanika Gianni Rossanda.

Podsjetio je kako je Vlada odobrenje državnog jamstva uvjetovala time da Uljanik d.d. i Uljanik Brodogradilište d.d. provedu povećanje temeljnog kapitala, ulaskom strateškog partnera u Uljanik d.d. te pripremom i pokretanjem postupka restrukturiranja zasnovanog na planu restrukturiranja Uljanik Brodogradilišta d.d. u suradnji sa strateškim partnerom.

"Suštinski, danas smo kao dioničari, ovom odlukom stvorili osnovu da izbjegnemo scenarij likvidacije na koji nitko tko želi brodogradnju ne smije ni pomisliti, te stvorili osnove za novi, na tržištu sofisticiranih brodova još jači, opstojniji Uljanik", poručio je čelni čovjek Uljanika.

U svom je obraćanju dioničarima na skupštini detaljno izvijestio o financijskom stanju, postupku sanacije te odabiru strateškog partnera. Proces restrukturiranja i osiguravanje dodatnog kapitala, uz ostalo, i ulaskom strateškog partnera u Uljanik grupu je nužan, jer bez restrukturiranja imamo aktivaciju 569 milijuna eura državnih jamstava, potencijalni gubitak 4.500 radnih mjesta te trajni gubitak djelatnosti u Puli i Rijeci, poručio je uz ostalo Rossanda.

Istarski župan Valter Flego naglasio je kako je Uljanik simbol ovih prostora i "puno više od onoga što se događa unutar njegovih zidina" te kako je od iznimne važnosti zadržati brodogradnju i radna mjesta.

"Moramo sačuvati brodogradnju u najvećoj mogućoj mjeri jer nam je to zajednički interes. Država je pokazala da joj je stalo do očuvanja brodogradnja, kao i grad Pula, jer smatram da ni jedna naša odluka nije išla na štetu. Stoga samo zajedničkim snagama, dioničari, sindikati, Uprava, grad, županija i država mogu izgurati ovaj proces" poručio je pulski gradonačelnik Boris Miletić.

"Nakon što netko izravno u brodogradnju uloži gotovo 100 milijuna eura, gdje istovremeno sama država kroz restrukturiranje sudjeluje s više od 300 milijuna eura, da li taj ili itko razuman može uopće pomisliti da je brodogradnju moguće ugasiti. Nema teorije", poručio je čelni čovjek Uljanika, dodajući da onaj tko brodogradnju želi ugasiti neće sudjelovati u dokapitalizaciji i potpisati ugovor s državom.

Rossanda je i na skupštini potvrdio kako su do sada Kermas ulaganja i napuljski Palumbo Group dostavili pismo namjere za sudjelovanje u procesu restrukturiranja i diversifikacije Uljanik Brodogradilišta.

Broj radnika s 4000 smanjuje se na 2900

Rossanda je istaknuo kako Uprava, pored brodogradnje visokosofisticiranih brodova i specijalnih plovnih objekata, što je osnovni prioritet, budući razvoj i diversifikaciju vidi dijelom i u izgradnji zimskog nautičko-servisnog centra za megajahte u kojem bi se, kako je rekao "otvorila mnoga nova stručna radna mjesta vezana za zimsko održavanje, servisiranje, opremanje i logistički support brodovima dužine od 30 do 80 metara".

"Takav, za velike brodove specijalizirani nautički centar sa sobom nosi i razvoj mnogih drugih novih aktivnosti koje definitivno mogu biti komplementarne s tendencijom gradnje manjeg broja visokosofisticiranih specijalnih brodova - koji moraju ostati okosnica Uljanika i njegova referenca u brodograđevnom svijetu", poručio je Rossanda.

Za takav trajno održiv brodograđevni proces na obje lokacije (Pula i Rijeka) potrebno je smanjiti broj radnika s današnjih 4.000 na 2.900, pri čemu se stvara višak od 1.100 zaposlenika. Okvirno - 750 u Puli i 350 u Rijeci, rekao je Rossanda.

"Taj proces neće i ne može početi sutra jer je pred nama i dalje vrlo zahtjevna knjiga narudžbi. No, kad taj proces krajem godine i počne, Uljanik će pronaći način da zbrinjavanje bude što prihvatljivije za svakog radnika", poručio je.

Dioničare je izvijestio kako je u 2017. godini Uljanik d.d. ostvario negativan financijski rezultat u iznosu od 245 milijuna kuna, iako su prihodi od prodaje veći u odnosu na 2016. godinu za 512 milijuna kuna. Društvo je ostvarilo gubitak prvenstveno zbog realizacije vlastitog doprinosa iz Programa restrukturiranja brodogradilišta 3. maj, objašnjava Rossanda.

Nadalje, prema preliminarnim podacima za 2017. godinu, Uljanik Grupa bilježi gubitak od 680 milijuna kuna, najvećim dijelom kao posljedica kašnjenja u proizvodnom procesu, iako su prihodi od prodaje u 2017. godini za 112 milijuna kuna veći u odnosu na 2016. godinu te iznose 2.043 milijuna kuna. U 2017. godini Uljanik Grupa isporučila je četiri umjesto planiranih devet brodova.

Inače, na glavnoj su skupštini predstavnici dioničara koji imaju 71,03 posto ukupnog broja glasova, a skupštini su uz ostale nazočni i državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva Zvonimir Novak, istarski župan Valter Flego te pulski gradonačelnik Boris Miletić. (Hina)